ZDROWO JEM WIĘCEJ WIEM

 

 

W roku szkolnym 2014 / 2015, nasza szkoła bierze udział w projekcie "Zdrowo jem, więcej wiem".

Informacje o projekcie ze strony domowej projektu


"ZDROWO JEM, WIĘCEJ WIEM" to projekt realizowany przez Fundację Banku Ochrony Środowiska w trosce o zdrowie młodego pokolenia. Projekt ma charakter ogólnopolskiej międzyszkolnej rywalizacji zespołowej. Konkurs prowadzimy już od trzech lat, kierując się troską o zdrowie młodego pokolenia. Teraz, bogatsi w doświadczenia i z ulepszoną ofertą rozpoczynamy IV edycję projektu .

PROJEKT "ZDROWO JEM, WIĘCEJ WIEM" TO:

  • bogata oferta edukacyjna dla klas I-III szkół podstawowych,

  • wieloaspektowy, spójny projekt doskonale wpisujący się w podstawy programowe Ministerstwa Edukacji Narodowej,

  • rzetelna wiedza naukowa na temat zdrowego odżywiania i roli aktywności fizycznej podana w przystępny i nieszablonowy sposób – oprócz materiałów przygotowanych na lekcje oferujemy pogłębioną wiedzę, która nieustannie jest uzupełniana, zgromadzoną w portalu www.aktywniepozdrowie.pl w postaci ponad 300 artykułów,

  • wiele wartościowych nagród - dla nauczycieli, dzieci oraz szkół - z najcenniejszą, naszym zdaniem, nagrodą "główną" dla wszystkich osób, które zaangażują się w ten projekt, jaką jest możliwość zmiany dotychczasowego stylu życia na zdrowszy i bardziej aktywny ruchowo.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z realizacji przedsięwzięcia w naszej szkole :)


W okresie od stycznia do marca uczniowie klasy 2b uczestniczyli w kolejnym etapie projektu „Zdrowo jem, więcej wiem”.  Tym razem ich głównym tematem była woda, jako źródło życia i zdrowia.

Do zadań, które realizowali w tym czasie, należało między innymi stworzenie maskotki Wodolubka - postaci dbającej  o zdrowie i codziennie pijącej wodę zamiast słodkich napojów, przygotowanie zdrowej wody smakowej oraz teatrzyku warzyw i owoców. Wiedza zdobyta w tak atrakcyjny sposób zapewne zaowocuje.W ramach projektu Zdrowo jem, więcej wiem – etap jesienny 2014/2015 uczniowie z klasy I c (ZDROWI PIERWSZOKLASIŚCI) mieli wiele interesujących lekcji dotyczących zdrowego odżywiania. Wykonali plakaty zachęcające do zrezygnowania ze słodyczy na rzecz warzyw i owoców, które zostały wywieszone w holu głównym na parterze szkoły. Zachęcali również do spożywania warzyw i owoców poprzez wykonanie pysznych i zdrowych sałatek, które mogli skosztować uczniowie innych klas. Uczniowie przygotowali przedstawienie Na straganie, na które zaprosili inną klasę pierwszą oraz rodziców. Podczas zebrania rodzice również zostali zapoznani z tematem: Jak przekonać dziecko do jedzenia warzyw? W drugiej części projektu mowa była o ważności jedzenia drugiego śniadania. Dzieci przy tej okazji wzięły udział w ogólnopolskiej akcji: Śniadanie daje moc. Śniadanie jest bardzo ważnym posiłkiem, który daje energię na cały dzień. Żeby uzmysłowić dzieciom, że śniadanie może być smaczne, zdrowe i kolorowe został zorganizowany konkurs na najlepszą propozycję śniadania. Zadaniem uczniów było wykonanie rysunku zestawu śniadaniowego - na kartce formatu A4. Wszystkie prace zostały wykonane z dużą starannością i z pomysłem. Dzieci wybrały najlepszą według nich pracę. Na pracy, która wygrała zobaczyć było można bardzo urozmaicone śniadanie złożone z owoców, warzyw, sera, mleka i miodu. Uczeń, który wygrał (Kajetan Leszczyk) otrzymał ocenę celującą z zajęć plastycznych oraz odznakę Super Kucharzyka. Wszystkie prace były bardzo pracochłonne i wyjątkowe, dlatego uczniowie z całej klasy otrzymali odznakę Super Kucharzyka. Wszystkie prace zostały złożone w Księgę Śniadaniową klasy pierwszej i przekazane do biblioteki szkolnej, gdzie mogli ją podziwiać uczniowie naszej szkoły. 

Zdrowo jem więcej wiem - klasy Ia i IIa

 

W okresie od marca do maja kl Ia i IIa uczestniczyły w kolejnym etapie projektu ,, Zdrowo jem, więcej wiem” - ,,Aktywnie po zdrowie”. Etap ten podzielony był na dwie części. W pierwszej części na zajęciach dzieci zdobyły Dyplom Sportowego Asa. Następnie chętnie zabrały się do projektowania i wykonania Orderu Miłośnika Sportu. Kolejnym zadaniem w tym etapie było założenie i prowadzenie uprawy ziół w klasowym ogródku ziołowym. Praca przyniosła dzieciom wiele radości. Uczniowie z chęcią troszczyli się o swoje hodowle, a spostrzeżenia systematycznie odnotowywali w Dzienniczkach obserwacji.

 

W drugiej części projektu dzieci poznały Piramidę zdrowia, która okazała się pomocna w dokonywaniu przez nich właściwych wyborów żywieniowych. Sposobem na utrwalenie zasad zdrowego odżywiania było opracowanie przez pierwszoklasistów własnej Piramidy zdrowia z hasłem promującym prawidłowe odżywianie. Natomiast drugoklasiści opracowali grę planszową, która także miała na celu promowanie prawidłowego odżywiania i aktywnego trybu życia.

Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem dzieci. Uczniowie bardzo chętnie uczestniczyły w zajęciach i z wielkim zaangażowaniem wykonywały poszczególne zadania. Mamy nadzieję, że zachęciły ich nie tylko do aktywnego spędzania czasu, ale także do dbania o prawidłowe nawyki żywieniowe.

 

 

 

 


Zdrowo jem, więcej wiem : Teatrzyk warzyw i owoców kl. Ib

Szkoła dba o nasz wszechstronny rozwój. Dlatego też realizujemy wiele  projektów, wzbogacających naszą wiedzę, umiejętności i doświadczenie. Od jesieni 2014 roku klasy I-III przystąpiły do projektu "Zdrowo jem, więcej wiem". Podejmowaliśmy w tym czasie wiele ciekawych zadań, w wyniku których zgłębialiśmy wiedzę na temat zdrowego odżywiania. Dużym wyzwaniem dla nas, uczniów klasy Ib, był "Teatrzyk warzyw i owoców". Okazało się jednak, że całkiem dobrze poradziliśmy sobie i z tym zadaniem. Pod opieką naszej pani przygotowaliśmy interesujące, dowcipne i pełne radości przedstawienie, które mogli obejrzeć uczniowie innych klas oraz nasi rodzice. Odwiedziliśmy również zaprzyjaźnione przedszkola, (do których jeszcze niedawno uczęszczaliśmy): Przedszkole Miejskie nr 9 oraz Przedszkole Miejskie nr 40. Zostaliśmy tam przyjęci niezwykle ciepło. Nasi młodsi koledzy oglądali przedstawienie z zapartym tchem, a Panie gratulowały wspaniałego występu. Potem zaproponowano nam pyszny poczęstunek, za który jeszcze raz serdecznie dziękujemy.