OD GROSIKA DO ZŁOTÓWKI

 

 

 

 

11 grudnia 2014

Długo czekaliśmy na ten dzień, no i nareszcie się doczekaliśmy. Wystartowaliśmy z programem "Od grosika do złotówki". Nasz przewodnik Grosik napisał do nas list i zaprosił nas w kilkumiesięczną międzygalaktyczną podróż. Nasz środek transportu to rakieta "kapsuła mądrości". Jest piękna i już na nas czeka. Dziś projektowaliśmy nasz model rakiety, uczyliśmy się i bawili przy tematycznej piosence. Dostaliśmy nawet wspaniały folder z ciekawymi zadaniami, który zaraz uzupełniliśmy. Do stycznia, czyli kolejnego terminu spotkania z naszym przewodnikiem, daleka droga, ale warto poczekać… My już cieszymy się na te zajęcia.

Uczniowie klas drugich

 

 

 

 

W grudniu 2014 roku uczniowie klas drugich naszej szkoły przystąpią do realizacji ogólnopolskiego projektu  z zakresu edukacji finansowej oraz bezpieczeństwa "BEZPIECZNE WĘDRÓWKI OD GROSIKA DO ZŁOTÓWKI". W czasie jego realizacji dzieci doskonalić będą procesy poznawcze, kształtować nawyki oraz postawy warunkujące sprawne i odpowiedzialne funkcjonowanie we współczesnym świecie. Tematyka projektu koncentruje się wokół podstawowych pojęć o pieniądzu, zarabianiu, wydawaniu, oszczędzaniu oraz szeroko rozumianym bezpieczeństwie. Realizacja projektu trwać będzie 10 miesięcy, w trakcie których uczniowie podróżując po planetach z Grosikiem, zdobędą wiedzę i umiejętności potrzebne im do samodzielnego, a równocześnie bezpiecznego podejmowania decyzji o formie oszczędzania i świadomego gospodarowania własnymi zasobami. W trakcie galaktycznej podróży nauczyciele wraz z uczniami odwiedzą następujące planety: Grosik, Portfelik, Skarbonka, Zabawka, Parasol, Złotówka. Przygotują Grosikową majówkę, posłuchają Grosikowych wspomnień, porozmawiają o Grosikowym oszczędzaniu i zorganizują Grosikowe wędrówki. Każdy z uczniów, otrzymując własny "Dziennik podróży", udokumentuje realizację poszczególnych zadań oraz nabyte umiejętności.

 

Zgłębianie wiedzy finansowej możliwe jest dzięki FUNDACJI MŁODZIEŻOWEJ PRZEDSIĘBIORCZOŚCI oraz FUNDACJI PZU.

 

12 stycznia 2015

"Wylądowaliśmy" na planecie Grosik. W ramach zajęć poznaliśmy monety i banknoty, pojęcia złoty i grosz, nominał, bilon, awers i rewers oraz mennica i emisja. Nauczyliśmy się liczyć pieniądze. Uczestniczyliśmy w zabawach muzyczno-ruchowych przy piosence "Od grosika do złotówki". Wykonaliśmy również pracę plastyczną "Moja podróż po planecie Grosik".

 

  

  

  


26 stycznia 2015

Wyruszyliśmy w ostatnią podróż na planetę Grosik. Tradycyjnie rozpoczęliśmy ją piosenką "Od grosika do złotówki". W czasie zajęć uczestniczyliśmy w wielu zabawach matematyczno-ruchowych i utrwalaliśmy zasady bezpiecznego spędzania czasu wolnego podczas ferii zimowych. Wykonaliśmy także plakat przedstawiający naszą podróż po planecie Grosik. Pamiętaliśmy też o naszej "kapsule mądrości" do której wrzucamy karteczki z informacjami o tym, czego nauczyliśmy się w czasie pierwszego miesiąca podróży.

 

Uczniowie klas II

 

  

  

  

 

27 stycznia 2015

Grupa teatralna "Gwiazdeczki" zaprezentowała swoje zdolności aktorskie i wokalne najmłodszym uczniom naszej szkoły. Podczas występu nie zabrakło również zaproszonych gości. "Pasażerowie lokomotywy", bo tak zatytułowane było przedstawienie, zabrali widzów w podróż do Krainy Bajek. Przez kolejne stacje prowadził ich zawiadowca, a w Akademii powitał sam Pan Kleks. Gratulujemy młodym aktorom i czekamy na kolejne udane występy.

 

   

  

  

 


16 lutego 2015

Wyruszyliśmy w kolejną podróż. Tym razem wylądowaliśmy na planecie Portfelik. Podczas zajęć rozmawialiśmy na temat sposobów zarabiania pieniędzy przez dorosłych i dzieci oraz radzeniu sobie w sytuacji zagrożenia. Utrwalaliśmy  także numery telefonów alarmowych oraz pisownię wyrazów z trudnościami ortograficznymi. Oczywiście, liczyliśmy również pieniądze. Nie obyło się bez rysowania i naszych ulubionych zabaw muzyczno-ruchowych. 

 

  

 

 

20 lutego 2015

Zakończyliśmy naszą przygodę na planecie Portfelik. Znamy wiele sposobów zarabiania pieniędzy przez dzieci i wiemy, jak zachować się w sytuacji zagrożenia. Dowiedzieliśmy się, jak wygląda i do czego służy karta płatnicza. Największą atrakcją dnia było samodzielne wykonanie portfelika z papieru. Z niecierpliwością czekamy na marcowe spotkanie z Grosikiem. 

 

  

  

 

2 marca 2015

Z listu od naszego przewodnika dowiedzieliśmy się, że dziś wylądujemy na planecie Skarbonka. To tam poznaliśmy różne formy przechowywania oszczędności. Rozmawialiśmy też na temat przeznaczenia skarbonki i poznaliśmy zasady prawidłowego odżywiania. Na planecie zaproponowano nam również rozwiązywanie zadań oraz ulubione zabawy ruchowe przy muzyce. Jak zwykle, bawiliśmy się wspaniale.

Uczniowie klas drugich

 

  

 

 

24 marca 2015

Po raz ostatni wylądowaliśmy na planecie Skarbonka. Atrakcją dnia był komiks pt. "Czy Grosik jest oszczędny?". Nie tylko go kolorowaliśmy, ale również uzupełnialiśmy dialogi. Podczas rozwiązywania zadań tekstowych dowiadywaliśmy się, jak oszczędzają nasi koledzy. Tego dnia nie zabrakło zabawy oraz wspólnych śpiewów. Uzupełnienie "kapsuły mądrości" i zawieszenie "Grosikowego śladu" dopełniło całości. Przed nami planeta Zabawka, na której wylądujemy w kwietniu.

 

  

  

  

 

17 kwietnia

Wylądowaliśmy na wyjątkowej planecie - planecie Zabawka. To na niej dowiedzieliśmy się, jak racjonalnie wydawać pieniądze, nauczyliśmy się rozumienia między innymi takich określeń, jak: "Wyrzucić pieniądze w błoto", "Kupić za psie pieniądze" i "Kupić kota w worku". Rozmawialiśmy również o wpływie reklamy na zakupy, poznaliśmy zasady bezpiecznej zabawy na placu zabaw oraz jazdy na rowerze. Oczywiście, jak podczas każdej podróży na planetę, towarzyszyły nam ulubione zabawy muzyczno–ruchowe. Przed nami jeszcze jedna wizyta na planecie Zabawka.

Uczniowie klas II

 

  

  

 

24 kwietnia

Po raz ostatni wylądowaliśmy na planecie Zabawka. Podczas naszego pobytu na niej rozmawialiśmy o  wpływie reklamy na zakupy dzieci i ich bliskich, stosowaniu zasad bezpieczeństwa podczas zabaw w domu i na dworze, a także przygotowywaliśmy niezbędne rady dla wszystkich przed wyruszeniem na zakupy. Największą atrakcją dnia była zabawa „w sklep”. W klasie, po naszej podróży pozostał „Grosikowy ślad”, a nam zostały wspomnienia. Niedługo miesiąc maj i kolejna wyprawa.

Uczniowie klas II

 

 

Więcej fotek:

 

4 maja 2015

Podczas dzisiejszego spotkania z Grosikiem poszerzaliśmy wiadomości na temat ochrony środowiska. Dowiedzieliśmy się, skąd biorą się śmieci, poznaliśmy zasady segregacji odpadów i zgłębiliśmy wiedzę na temat recyklingu. Wszystko zanotowaliśmy w naszym „Dzienniku podróży”, a zabawa „Znajdź dla mnie miejsce” utrwaliła nasze umiejętności.

Uczniowie klas drugich

 

 

Więcej fotek:

 

11 maja

Czekaliśmy na ten dzień. Dzień spotkania z naszym przyjacielem Grosikiem. Podczas zajęć redagowaliśmy artykuł do gazetki. Oczywiście, pracowaliśmy w grupach. Każda z nich miała za zadanie ułożenie opowiadania związanego z sytuacjami zagrożenia, które mogą wystąpić w lesie, w parku, w zoo czy ogrodzie botanicznym. Wszystkie były rewelacyjne i zaskakujące i wiele nas nauczyły. Naszym kolejnym wyzwaniem tego dnia było rozwiązanie wielu zadań matematycznych, których treść była inicjowana wpływem oszczędzania na liczbę lasów.  Aby lepiej utrwalić zdobyte wiadomości, układaliśmy rymowanki i hasła o tematyce ekologicznej, które miały zachęcać do ochrony środowiska i segregowania odpadów. Podczas zajęć komputerowych, wykorzystując program Paint, zaprojektowaliśmy plakaty na temat „Żyjemy w bezpiecznym środowisku”. Podczas podróży, tradycyjnie, czekało na nas wiele zabaw i piosenek. Następne spotkanie z naszym przewodnikiem Grosikiem już w czerwcu.

Uczniowie klas drugich

 

 

Więcej fotek:

 

15 czerwca 2015r.

Dzisiaj wylądowaliśmy na planecie Parasol. Tradycyjnie, nasz przewodnik Grosik przywitał nas na niej listem, z którego dowiedzieliśmy się o zadaniach na kolejny miesiąc podróży.         W czasie pobytu na planecie rozmawialiśmy na temat bezpiecznego spędzania wakacji. Poznawaliśmy również sposoby na przechowywanie pieniędzy na koloniach, liczyliśmy pieniądze oraz przygotowywaliśmy tematyczne plakaty. Oczywiście, jak zwykle towarzyszyły nam zabawy ruchowe i śpiew. Niedługo pożegnamy się z Grosikiem na całe wakacje. Szkoda!

Uczniowie klas II

 

 

 

22 czerwca 2015r.

Zbliżają się wakacje i na dwa miesiące rozstajemy się z naszym przewodnikiem Grosikiem. Przed ostatnim dzwonkiem rozmawialiśmy ponownie o naszym bezpieczeństwie. Grosik uczył nas, jak gospodarować własnym budżetem i racjonalnie wydawać pieniądze, przybliżył pojęcia pożyczka i dług, wskazywał, jak uniknąć kłopotów. Naszym zajęciom towarzyszyła piosenka i zabawa.                             

Będziemy o Tobie pamiętać Grosiku, a Twoje dobre rady zapewne pozwolą nam uniknąć wielu nieprzyjemnych niespodzianek.

Uczniowie klas drugich

  

ROK SZKOLNY 2015 / 2016

 

17 września 2015

 

Wakacje dobiegły końca. Wreszcie doczekaliśmy się kolejnego spotkania z naszym przyjacielem Grosikiem. To z nim wspominaliśmy jego i nasze wakacje. Tradycyjnie czekał na nas list, który zachęcił do napisania i naszych wspomnień. W czasie zajęć przypomnieliśmy sobie również zasady bezpiecznego poruszania się w drodze do i ze szkoły, bo nic nie jest tak ważne, jak nasze bezpieczeństwo. Ponadto, rozmawialiśmy na temat racjonalnego gospodarowania własnym budżetem oraz bezpiecznego przechowywania pieniędzy. Zabawa i śpiew to nieodłączny element spotkań z Grosikiem, wszyscy więc bawiliśmy się doskonale.

 

 

więcej fotek kliknij 

 

28 września 2015

 

Dziś po raz kolejny spotkaliśmy się z naszym przyjacielem Grosikiem. Tym razem rozmawialiśmy o naszych pamiątkach przywiezionych z wakacji oraz bezpieczeństwie ich przechowywania. Utrwalaliśmy również zasady zachowania w klasie, podczas przerwy i zabaw z kolegami. W czasie zajęć towarzyszyła nam piosenka i nasze ulubione zabawy. Do zobaczenia w październiku Grosiku…

 

 

więcej fotek kliknij 

 

Październik 2015

W tym miesiącu kilkakrotnie spotkaliśmy się z naszym przyjacielem Grosikiem. Najpierw przypomnieliśmy sobie o szeroko pojętym aspekcie oszczędzania, a potem, już w domu wraz z rodzicami, wypełnialiśmy swoje karty „Oszczędności”. Każdy chciał na swoim koncie zebrać jak najwięcej gwiazdeczek jako nagrodę za swoje małe oszczędności wody, surowców wtórnych, pieniędzy, zdrowia. To była gwarancja zdobycia dużej gwiazdy. Oczywiście, nabywaliśmy także nowe umiejętności. Analizowaliśmy przyczyny powodujące straty finansowe i rozmawialiśmy o tym, w jaki sposób postępować, by nie wpaść do „czarnej dziury” pochłaniającej wszystkie finanse. Dowiedzieliśmy się także, w jaki sposób ubezpieczyć się przed skutkami nieszczęśliwych zdarzeń. Naszym spotkaniom towarzyszyła piosenka i dobra zabawa. To były cenne lekcje na przyszłość, bo nikt z nas nie chciały znaleźć się w „czarnej dziurze”.

 

 

 

18 listopada 2015r.

Dzisiejsze spotkanie z Grosikiem tradycyjnie rozpoczęliśmy od powitania piosenką. Oczywiście, jak zwykle, nasz przewodnik Grosik napisał do nas list. To z niego dowiedzieliśmy się, że podczas podróży przypomnimy sobie wędrówkę po Galaktyce Finansów i poznamy zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Było wiele zabaw ruchowych, łamigłówek, zadań matematycznych, krzyżówek i rozsypanek wyrazowych. Obrazki przedstawiające bezpieczne i niebezpieczne zachowania podczas poruszania się po drodze pozwolą nam uniknąć wielu życiowych błędów. Dziękujemy, Grosiku.

Uczniowie klas III

 

19 listopada 2015r.

Zbliżamy się do końca naszej podróży z Grosikiem. Nasz plakat z rysunkami planet i fragmentem Ziemi jest już prawie zapełniony. Humory nam jednak dopisują. Przed nami jeszcze wiele zadań i zabaw z naszym przewodnikiem Grosikiem. Dziś mieliśmy okazję wykazać się naszą wiedzą, rozwiązując quiz „Czy byłem uważnym podróżnikiem?” i rozwiązując tematyczne zagadki. Nie obyło się też i bez zabaw matematycznych i muzyczno – ruchowych. Zdobyte podczas „Grosikowych wędrówek” umiejętności są dla nas bardzo cenne.

Uczniowie klas III

 

 

9 grudnia 2015r.

Dziś wylądowaliśmy na planecie Złotówka. Naszą podróż rozpoczęliśmy od ustalenia celu podróży na podstawie hasła z krzyżówki. Oczywiście były i listy od naszego przewodnika Grosika, wiele zabaw ruchowych i zadań matematycznych. Rozmawialiśmy również o swoich marzeniach i możliwościach ich spełnienia oraz o tym, co uważamy za swoje bogactwo. Doszliśmy do wniosku, że to własne osiągnięcia są naszym najważniejszym bogactwem. Naturalnie, pamiętaliśmy również o swoich najbliższych. Nasze ostatnie „Dzienniki podróży” wypełniliśmy bardzo starannie. Długo będą nam przypominać realizowany projekt.

Uczniowie klas III

 

 

 

18 grudnia 2015r.

Kończymy już naszą przygodę z Grosikiem. Szkoda... Po raz ostatni nasz przewodnik udzielał nam cennych rad. W czasie dzisiejszego spotkania rozmawialiśmy o bezpieczeństwie podczas świąt, planowaniu wydatków i racjonalnym gospodarowaniu budżetem domowym. Utrwalaliśmy również poznane w czasie podróży terminy takie jak: wydatki, budżet, gotówka, oferta, reklama. Razem z Grosikiem robiliśmy także świąteczne zakupy. Oczywiście, była to tylko zabawa. Otworzyliśmy również „kapsułę mądrości” i przeczytaliśmy wiele karteczek, na których podczas kolejnych etapów podróży zapisywaliśmy swoją zdobytą wiedzę. Nikt z nas nie przypuszczał, że nauczyliśmy się aż tak wiele. Na zakończenie przygotowaliśmy ozdobny łańcuch, dzięki któremu nasza choinka stała się „Grosikowym drzewkiem”. Dziękujemy za wszystko, Grosiku.

Uczniowie klas III