BIBLIOTEKA SZKOLNA

 

W naszej szkole prężnie funkcjonuje biblioteka szkolna. Jej praca nie ogranicza się jedynie do wypożyczania książek. Działa tu "Klub przyjaciół książki i teatru", którego opiekunem jest pani Klaudia Działach. Członkowie klubu organizują imprezy okolicznościowe w ramach Miesiąca Bibliotek Szkolnych, tradycją stała się akcja czytania książek najmłodszym na zajęciach świetlicowych oraz pasowanie pierwszoklasistów na czytelnika. Konkursy czytelnictwa, pięknego czytania, znajomości treści lektur i zajęcia teatralne cieszą się wśród uczniów dużą popularnością. 

 

 

 

 

                                                                                                   
 


 „VIII Metropolitarna Noc Teatrów”
Członkowie „Klubu przyjaciół książki i teatru” w składzie 12 osób z klas IV – VII, wraz z opiekunami paniami Grażyną Chyrek oraz Klaudią Działach , 30 września 2017r. W godzinach od 17:00 do 22:00 uczestniczyli w „VIII Metropolitarnej Nocy Teatrów” Grupa odwiedziła Operę Śląską w Bytomiu. Dzieci uczestniczyły w atrakcjach, które przygotowali organizatorzy, a były to:
- lekcja pokazowa przygotowana przez Balet Opery Śląskiej oraz warsztaty studia baletowego „Zatańcz razem z nami”,
- otwarte pracownie krawieckie i stolarnia – dzieci podziwiały kostiumy, zapoznawały się z techniką projektowania strojów oraz sami wykonywali maski oraz pointy,
- „Poczuj się jak gwiazda” - uczestnicy przebierali się w kostiumy z przedstawień operowych,
- „No to gramy” - aktywnie uczestniczyli w pokazie instrumentów muzycznych perkusyjnych i strunowych,
- „Lekcja śpiewu solowego” - wszyscy chętni pod okiem solistów Opery Śląskiej śpiewali arie operowe.

Wrażeń nie brakowało!

Fotorelacja: https://photos.app.goo.gl/fUU9fywnFElknMXZ2

 

 

 

 

Działania biblioteki szkolnej w sem I roku szkolnego 2016/2017:

1. Prowadzenie zajęć „Klubu Przyjaciół Biblioteki Szkolnej”

2. Konkurs szkolny „W naszej szkole są książkowe mole”.

3. Współpraca z nauczycielami kl. II w ramach projektu czytelniczego „Nie jestem sam, gdyż

książki czytam”

4. Udział w międzyszkolnym konkursie czytelniczym „Sienkiewicz znany i lubiany” - współpraca

z panią Kariną Grabowską – II miejsce Patryk Sobała, Daniel Byra

5. Współpraca z Samorządem Szkolnym - „Światowy Dzień Pluszowego Misia”

6. Przygotowanie jasełek „Jeden - zero dla nieba” :

• 22.12 – przedstawienie społeczności szkolnej

• 02.01 – przedstawienie dla dzieci z okolicznych przedszkoli

• 09.01 – wyjście z jasełkami do Dziennego Domu Samopomocy „Integracja”

• 11.01 – wyjście z jasełkami do Domu Opieki „Senior – Vigor”

7. Zorganizowanie nocy w bibliotece szkolnej dla uczniów kl. IV – VI

8. Zbiórka makulatury

 

 

 

22 grudnia w naszej szkole obchodzony był w atmosferze świątecznej. Uczniowie z kółka teatralnego przygotowali przedstawienie jasełkowe, które zobaczyła cała społeczność szkolna. Spotkanie zakończyło się wigilią klasową i wspólnym kolędowaniem.Więcej zdjęć: https://goo.gl/photos/mJT1d7sKH7dFNogL9

 

 

 

 

Regulamin Biblioteki Szkolnej do pobrania tu

 

 

Biblioteka szkolna organizuje we współpracy z innymi nauczycielami, dla swoich uczniów różne rodzaje konkursów oraz imprez, w których mogą brać udział. Konkursy szkolne aktywizują uczniów i dają im szansę wykazania się posiadaną wiedzą. Zachęcają do jej poszerzania, samodzielnego badania świata i zdobywania nowych informacji.

 

Światowy Dzień Pluszowego Misia

Każdego roku w listopadzie przeprowadzany jest w szkole konkurs z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia dla uczniów klas I-VI. Społeczność szkolna bierze udział w konkursach i quizach związanych z misiami. Nagrodą w nich są słodycze. Obchody Międzynarodowego Dnia Pluszowego Misia są jednym z bardziej wyczekiwanych dni w kalendarzu uroczystości szkolnych.

 

Międzyszkolny konkurs literacki „Kwiaty jako bohaterowie baśni”

W szkole został zorganizowany konkurs literacki „Kwiaty jako bohaterowie baśni”. Wzięli w nim udział uczniowie bytomskich szkół podstawowych. Pomysł spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem dyrektora szkoły, mgr Bronisławy Miarczyńskiej. Celem konkursu była popularyzacja gatunku literackiego, jakim jest baśń, oraz rozbudzanie i rozwijanie zainteresowań literackich, rozwijanie fantazji i wyobraźni, ukazanie twórczej aktywności jako źródła osobistej satysfakcji, promowanie dzieci o wybitnych zdolnościach literackich oraz kształtowanie umiejętności zdrowej rywalizacji. Warunkiem uczestnictwa w konkursie było samodzielne napisanie baśni, której bohaterami są kwiaty. Zorganizowany w tej formie miejski konkurs czytelniczy okazał się sukcesem. Wpłynęło bardzo dużo ciekawych prac.

 

Dzień Odkrywania Talentów

Cyklicznie od roku 2013 organizowany jest w szkole, w ramach Ogólnopolskiego Dnia Odkrywania Talentów, we współpracy z nauczycielkami edukacji wczesnoszkolnej oraz muzyki, konkurs „I ja mam talent”. Uczniowie prezentują swoje talenty całej społeczności szkolnej, a najciekawsze są nagradzane. Konkurs daje dzieciom możliwość zaprezentowania jeszcze nieznanych przez koleżanki i kolegów talentów.

 

 

KÓŁKO TEATRALNE

Zabawa w teatr, to atrakcyjny sposób pracy z dzieckiem. Teatr rozwija dzieci intelektualnie, wzbogacając ich świat nowymi treściami, pozwala na pełne przeżywanie, rozumienie swoich uczuć, wzmacnianie wiary we własne siły, wyzwalanie twórczej ekspresji, rozwijanie wyobraźni, wczuwanie się w odczucia innych osób. Bawiąc się w teatr i występując przed publicznością, dzieci czują się szczęśliwe, bo słyszą oklaski i pochwały. Program edukacji teatralnej realizowany jest od roku szkolnego 2013/2014. Zajęcia odbywają się w sali wyposażonej w sprzęt audiowizualny, gdzie znajduje się też odpowiednia przestrzeń potrzebna do prowadzenia ćwiczeń, zabaw ruchowych, odgrywania scenek. Przygotowane przedstawienia cieszą się uznaniem ze strony uczniów naszej szkoły, ich rodziców, nauczycieli, a także zapraszanych gości, zarówno przedstawicieli władz miejskich jak i przedszkolaków oraz ich opiekunów. Żywiołowa gra aktorów, ich stroje, ciekawe dekoracje, rekwizyty sprawiają, że przedstawienia są oglądane z dużym zainteresowaniem, a na koniec nagradzane brawami i pochwałami. Aprobata ze strony widzów dodaje młodym aktorom pewności siebie, pozwala przeżyć sukces, mobilizuje do dalszej pracy. Dzieci stają się bardziej otwarte, pozbywają się nieśmiałości i lęku przed krytyką. Uczą się działać w grupie, pomagają sobie nawzajem, przypominają o zajęciach, czują się odpowiedzialne za całość przedsięwzięcia.


Pokaz przedstawienia dla podopiecznych Dziennego Domu Pomocy Społecznej w Bytomiu

Okres bożonarodzeniowym jest czasem sprawiania radości drugiemu człowiekowi, dlatego odwiedzamy z uczniami podopiecznych Dziennego Domu Pomocy Społecznej „VIGOR” w Bytomiu – Szombierkach oraz podopiecznych Dziennego Domu Pomocy Społecznej „SENIOR” w Bytomiu - Szombierkach


Współpraca z Katolickim Stowarzyszeniem Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej w ramach projektu „Kajakowy Patrol św. Franciszka”.

Uczniowie opracowali przedstawienie pt.: „Ryby głosu nie mają...? Jedna z uczennic klasy VI napisała scenariusz, a uczniowie klas IV i VI opracowali muzykę. Przedstawienie zostało przygotowane na Ogólnopolski konkurs organizowany w ramach programu edukacji ekologicznej „Kajakowy Patrol św. Franciszka II” - (konkurs filmowy). Szkoła zajęła w tym konkursie II miejsce. Uczniowie wraz z opiekunami odbyli Tourne po wojewódzkich ośrodkach kultury w Polsce, celem przedstawienia spektaklu szerszej publiczności.

 

 

 

Rajdy i wycieczki są w naszej szkole bardzo popularną formą poznawania miasta, i kraju, jego kultury, tradycji, zabytków. Często jest to jedyna okazja, by z przewodnikiem zwiedzić: kościoły, obiekty kulturalne, zabytkowe kamienice, zakłady przemysłowe, wejść do miejsc powszechnie nieudostępnianych, poznać ich funkcję, historię, ciekawostki. W bibliotece szkolnej znajduje się dział regionalizm,
z którego dzieci chętnie wypożyczają książki, w których opisane są legendy bytomskie, a udział w rajdach pozwala im na poznanie miejsc z którymi te legendy są związane.

 

Wycieczka do Muzeum Drukarstwa w Cieszynie oraz Muzeum Najmniejszej Książki Świata.

7 V 2014r. - współorganizowałam z nauczycielką matematyki oraz nauczycielami ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Bytomiu, wycieczkę do Muzeum Drukarstwa w Cieszynie oraz Muzeum Najmniejszej Książki Świata. Wycieczka umożliwiła poznanie tradycji i kultury, pozwoliła poznać ciekawe zakątki naszego kraju, zintegrował dzieci różnych szkół.

 

Współpraca z Bytomskim Teatrem Tańca i Ruchu Rozbark.

W ramach prowadzonych zajęć z kółka teatralnego oraz „Klubu Przyjaciół Biblioteki Szkolnej”, chcąc poszerzyć swoją wiedzę na temat teatru i literatury współpracujemy z lokalnym animatorem życia kulturalnego Bytomskim Teatrem Tańca i Ruchu Rozbark. W ramach współpracy uczestnicy kół zainteresowań oraz jego sympatycy, obejrzeli przedstawienie „Legendy” wystawiane na deskach Teatru Rozbark, które było taneczną adaptacją książki „Nowe legendy miejskie. Śląsk”, podsumowującą literacko – scenariuszowy etap projektu o tej samej nazwie. W projekcie brali uczniowie klas trzecich śląskich szkół podstawowych.

Po przedstawieniu odbyły się warsztaty prowadzone przez panią Paulinę Plizgę, projektantkę kostiumów do spektaklu „Legendy”. Dzieci uczyły się tworzyć kostiumy, przygotowały własny kostium, wykorzystując T-shirt, ścinki różnych materiałów, cekiny, koraliki, tasiemki.

 

Wyjście z uczniami do Opery Śląskiej w ramach „Metropolitarnej Nocy Teatrów” 27.09.2014r.

Zgodnie z kilkuletnią tradycją grupa dzieci uczęszczających na zajęcia kółka teatralnego uczestniczyła w Metropolitalnej Nocy Teatrów. Dzieci miały możliwość poznania opery od zaplecza. Wśród atrakcji, z których korzystały, były warsztaty plastyczno-rzeźbiarskie i aktywny udział w pokazie instrumentów muzycznych, próbie chóru. Opera Śląska, gdzie spędzały ten niepowtarzalny wieczór, zaoferowała im także możliwość przymierzania kostiumów, udział w próbie baletu i wejście do pracowni krawieckich. Dziewczynki skorzystały również z okazji do makijażu. Dzieci mogły też posłuchać występów solistów na balkonie Sali Koncertowej im. A. Didura.pasowanie na "Czytelnika"

pasowanie na "Czytelnika"

Klub Przyjaciół Biblioteki Szkolnej

Klub Przyjaciół Biblioteki Szkolnej

Klub Przyjaciół Biblioteki Szkolnej

Klub Przyjaciół Biblioteki Szkolnej